UNATOČ NAJTEŽOJ GODINI U AVIOTRANSPORTNOM SEKTORU, USVOJEN IZVJEŠTAJ O POSLOVANJU JP MEĐUNARODNI AERODROM SARAJEVO D.O.O. SARAJEVO ZA 2020. GODINU.

UNATOČ NAJTEŽOJ GODINI U AVIOTRANSPORTNOM SEKTORU, USVOJEN IZVJEŠTAJ O POSLOVANJU JP MEĐUNARODNI AERODROM SARAJEVO D.O.O. SARAJEVO ZA 2020. GODINU.

Na 30. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH usvojen je Izvještaj o poslovanju JP Međunarodni aerodrom Sarajevo d.o.o. Sarajevo za 2020. godinu.

Nakon što je otvorena pomenuta tačka dnevnog reda, prisutnim zastupnicima se obratio direktor Aerodroma Sarajevo, Alan Bajić, te prezentovao glavne pokazatelje iz izvještaja.

Bajić je istaknuo da je 2020. godina bila najteža godina u aviotransportnom sektoru, kada su se dešavale velike restrikcije uzrokovane pandemijom virusa Covid-19, što je negativno uticalo na kompletno poslovanje ovog javnog preduzeća. Aviooperacije su smanjene za 57%, dok je broj putnika smanjen i do 78%. Naveo je da je Aerodrom Sarajevo 2019. godine, koja je bila rekordna godina u svim segmentima poslovanja, imao 1.148.000 putnika, a u 2020. samo 249.000. putnika.

Kako je kazao, jedan od izazova za Upravu Međunarodnog aerodroma Sarajevo, bio je zadržati sve uposlenike, a u skladu s čim je napravljen Program ekonomskih mjera za ublažavanje posljedica i oporavak od pandemije, u sklopu kojeg su reducirani svi rashodi, troškovi, a umanjene su i plate uposlenicima, te su u jednom periodu zaustavljene i ključne investicije, nakon čega je usvojena nova sporija dinamika izvođenja radova.

Kako bi se ublažili gubici, naveo je da su napravljene poticajne šeme u cilju vraćanja starih aviokompanija iz 2019. godine kao i da bi se privukle nove. Sve te poticajne šeme su uticale i na 2021. godinu da Aerodrom dobro posluje, a sve uz pomoć Parlamenta i Vlade FBiH, te podršku resornog ministarstva.

Bajić je posebno istakao činjenicu da su svi letovi, repatrijacijski, humanitarni i bolnički, realizovani, unatoč problemima sa kojima se Aerodrom Sarajevo suočio u toku panedemije, te je time obavio svoju javnu funkciju.

Nakon izlaganja direktora Međunarodnog aerodroma Sarajevo, riječ je dobio Adin Huremović, predstavnik Odbora za promet i komunikacije, koji je naveo da je Odbor nakon analize izvještaja jednoglasno usvojio Zaključak da prihvataju izvještaj JP Međunarodni aerodrom Sarajevo za 2020. godinu, uz sugestiju da isti Izvještaj prihvati i Predstavnički dom Parlamenta FBiH.

Otvorena je i rasprava, a učešće u diskusiji uzela su četiri zastupnika, Irfan Čengić, zastupnik SDP-a, Samer Rešidat, zastupnik Demokratske fronte, Damir Mašić zastupnik ispred SDP-a, te Adnan Efendić, predsjednik kluba SDA.

Sva četiri zatupnika složila su se da je rukovodstvo JP Međunarodni aerodrom Sarajevo, poduzelo sve neophodne mjere i da je ispunilo sve zadatke koji su pred njega bili postavljeni, kako bi se ublažili gubici koji su rezultat suočavanja sa globalnom zdravstvenom i ekonomskom krizom.

Svi diskutanti su naveli ovaj aerodrom kao dobar i pozitivan primjer postupanja jednog javnog preduzeća tokom krizne situacije.

Bitno je naglasiti da 2020. godina, kao najteža u aviotransportnom sektoru je završena bez otpuštanja radnika u JP Međunarodni aerodrom Sarajevo i sa minimalnim gubicima. Izvještaj o poslovanju JP Međunarodni aerodrom Sarajevo d.o.o. Sarajevo za 2020. godinu je usvojen sa 82 glasa za, 2 suzdržana i bez glasova protiv.